Dieta w chorobach nowotworowych

Wszystkie porady, Żywienie w chorobie

Jak się zdrowo odżywiać w chorobie nowotworowej?

W ostatnich latach wyraźnie widoczny jest wzrost zachorowań na nowotwory. Zdarza się, że intensywna terapia onkologiczna prowadzi u pacjentów do ograniczenia spożycia posiłków, zaburzeń wchłaniania i metabolizmu, mając istotny wpływ na odżywienie organizmu.

pacjentka onkologiczna przy stole z jedzeniem

Dlaczego to ważne?

Niedożywienie u chorych onkologicznie zwiększa ryzyko powikłań, wydłuża czas hospitalizacji i może utrudnić leczenie. Wszystko to podkreśla duże znaczenie dbania o właściwą dietę w trakcie leczenia onkologicznego. Objawy niedożywienia dotyczą nawet 85% chorych, zwłaszcza przy złośliwych nowotworach przełyku, żołądka, trzustki, głowy, szyi i płuc.

Chory onkologicznie powinien stosować zbilansowaną dietą, uwzględniającą jego indywidualne potrzeby żywieniowe. Oto kilka ogólnych zaleceń dotyczących tego, co należy w niej uwzględnić:

 • Białko
  Wzmacnia mięśnie, ważne w przypadku osłabienia organizmu. Źródła białka mogą obejmować chude mięso, drób, ryby, jaja, nasiona, orzechy, a także produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu.
 • Tłuszcze
  Najlepiej wybierać zdrowe tłuszcze, takie jak oleje roślinne, awokado, orzechy, nasiona chia.
 • Węglowodany
  Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce. Unikaj przetworzonej żywności i wysoko przetworzonych węglowodanów.
 • Warzywa i owoce
  Są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Spożywaj różnorodne kolory warzyw i owoców, aby dostarczyć organizmowi różnych składników odżywczych.
 • Łatwostrawne produkty
  W przypadku trudności w trawieniu łatwostrawne produkty, takie jak gotowane warzywa, duszone mięso, purée mogą być bardziej zalecane.
 • Płyny
  Utrzymuj odpowiednie nawodnienie, szczególnie jeśli występują problemy związane z wymiotami, biegunką lub utratą masy ciała. Spożywaj wodę, herbaty ziołowe, a także napoje izotoniczne.
 • Żywność wysoko przetworzona i sól
  Ogranicz spożycie żywności wysoko przetworzonej, bogatej w sztuczne dodatki, konserwanty i duże ilości soli.
 • Cukier
  Ogranicz ilość spożywanego cukru, aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.
 • Suplementacja
  W przypadku trudności w utrzymaniu właściwej diety i odżywienia organizmu rozważ suplementację witamin i minerałów lub stosowanie diet przemysłowych zgodnie z zaleceniem lekarza.
 • Regularne posiłki
  Spożywaj regularne, mniejsze posiłki w ciągu dnia, aby utrzymać poziom energii.

Skonsultuj się

Zalecenia żywieniowe powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i ewentualnych ograniczeń zdrowotnych danego pacjenta. Warto skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, którzy pomogą dostosować plan żywieniowy do konkretnych warunków zdrowotnych.

Poradnictwo dietetyczne jest ważnym elementem w procesie leczenia onkologicznego. Może przyczyniać się do poprawy stanu ogólnego i zmniejszenia ilości powikłań, a tym samym poprawiać jakość życia chorego. Każdy pacjent onkologiczny powinien mieć możliwość skorzystania z takiej porady już na początku leczenia, a następnie być monitorowany przez cały okres jego trwania.

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym/dietetycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu w tym zakresie decyduje lekarz i/lub dietetyk indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, po zapoznaniu się ze stanem pacjenta.