W ostatnich latach wyraźnie widoczny jest wzrost zachorowań na nowotwory. Zdarza się, że intensywna terapia onkologiczna prowadzi u pacjentów do ograniczenia spożycia posiłków, zaburzeń wchłaniania i metabolizmu, mając istotny wpływ na odżywienie organizmu.
Niedożywienie u chorych onkologicznie zwiększa ryzyko powikłań, wydłuża czas hospitalizacji i może utrudnić leczenie. Wszystko to podkreśla duże znaczenie dbania o właściwą dietę w trakcie leczenia onkologicznego. Dieta onkologiczna nie tylko pomaga w utrzymaniu sił organizmu podczas intensywnego leczenia, ale również może wspierać odporność i zmniejszać ryzyko powikłań. Dostosowanie żywienia do indywidualnych potrzeb pacjenta ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w sytuacjach niedożywienia, które dotyka wielu chorych onkologicznie. Objawy niedożywienia dotyczą nawet 85% chorych, zwłaszcza przy złośliwych nowotworach przełyku, żołądka, trzustki, głowy, szyi i płuc.
Chory onkologicznie powinien stosować zbilansowaną dietą, uwzględniającą jego indywidualne potrzeby żywieniowe, która wspiera regenerację i ułatwia organizmowi radzenie sobie z terapią. Dieta powinna być również dopasowana do objawów choroby, takich jak trudności w połykaniu czy nudności. Oto kilka ogólnych zaleceń dotyczących tego, co należy w niej uwzględnić:
Zalecenia żywieniowe powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i ewentualnych ograniczeń zdrowotnych danego pacjenta. Dietetyka onkologiczna odgrywa kluczową rolę w leczeniu pacjentów z nowotworami dlatego warto skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, którzy pomogą dostosować plan żywieniowy do konkretnych warunków zdrowotnych uwzględniając m.in.: typ nowotworu, stopień niedożywienia czy skutki uboczne leczenia, takie jak utrata apetytu czy zaburzenia trawienia.
Catering onkologiczny to rozwiązanie, które zyskuje na popularności wśród pacjentów onkologicznych i ich rodzin. Poniżej kilka ogólnych korzyści z cateringu onkologicznego.
Zapewnia odpowiednie dostosowanie posiłków, które są przygotowywane zgodnie z zaleceniami dietetycznymi, uwzględniając łatwostrawność i wartość odżywczą. Pozwala na oszczędność czasu – rodziny pacjentów nie muszą martwić się o codzienne gotowanie. Zapewnia różnorodność menu – dzięki temu pacjenci mogą korzystać z bogatego wyboru potraw dostosowanych do ich potrzeb zdrowotnych.
Poradnictwo dietetyczne jest ważnym elementem w procesie leczenia onkologicznego. Powinno być integralnym elementem terapii, aby zwiększyć szanse na pomyślne przejście przez proces zdrowienia. Może przyczyniać się do poprawy stanu ogólnego i zmniejszenia ilości powikłań, a tym samym poprawiać jakość życia chorego. Każdy pacjent onkologiczny powinien mieć możliwość skorzystania z takiej porady już na początku leczenia, a następnie być monitorowany przez cały okres jego trwania.
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym/dietetycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu w tym zakresie decyduje lekarz i/lub dietetyk indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, po zapoznaniu się ze stanem pacjenta.
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym/dietetycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu w tym zakresie decyduje lekarz i/lub dietetyk indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, po zapoznaniu się ze stanem pacjenta.