Dieta śródziemnomorska. Rozprawiamy się z mitem! 

Wszystkie porady, Zdrowe odżywianie, Żywienie w chorobie

Czy to najzdrowsza dieta świata?

Dieta śródziemnomorska po raz siódmy wygrała ranking na najzdrowszą dietę świata przeprowadzony przez amerykański magazyn polityczno-ekonomiczny „U.S. News & World Report” – czytamy nagłówki internetowych portali i słyszymy w telewizji. Wielu osobom nasuwa się pytanie – czym ta dieta zaskarbiła sobie przychylność aż 43 ekspertów do spraw żywienia, wśród których znaleźli się liderzy z takich dziedzin jak dietetyka, diabetologia, kardiologia czy epidemiologia żywienia? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie!

kuchnia śródziemnomorska

Początki poszukiwań najzdrowszej diety świata.

66 lat temu amerykański naukowiec dr Ancel Keys jako pierwszy określił zależność między stylem życia a chorobą niedokrwienną serca. Rozpoczął badania, ponieważ po II wojnie światowej w USA rozpoczęła się epidemia chorób sercowo-naczyniowych. Dr Keys zaobserwował, że w tym samym czasie we Włoszech właściwie nie odnotowywano zgonów z tego powodu. Z inicjatywy doktora podjęto badanie nazwane Seven Countries Study, które potwierdziło związek pomiędzy zawartością tłuszczu i jego jakością w diecie a ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia. W badaniu tym wzięło udział 7 państw: Grecja, Japonia, ówczesna Jugosławia, Holandia, Włochy, Finlandia oraz Stany Zjednoczone.

Wykazano, że wielkość spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych (NKT) w dziennych racjach pokarmowych znacznie wiąże się ze śmiertelnością z powodu chorób naczyniowo-sercowych we wszystkich badanych populacjach. Głównym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych są mięso i produkty mleczne. W dużych ilościach występują one również w oleju kokosowym i palmowym.

Po latach badań, analizując śmiertelność z powodu chorób układu krążenia wszystkich populacji biorących udział w Badaniu Siedmiu Krajów, wykazano że śmiertelność wzrasta wraz ze zwiększaniem się ilości długołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów tłuszczowych trans w diecie.

Eskimosi i tajemnica tłustych ryb

Dziewięć cech tradycyjnej diety śródziemnomorskiej

Dlaczego dieta śródziemnomorska nie jest wyjątkowa?

Mimo, że dieta śródziemnomorska zdobyła uznanie i jest uważana za wzór zdrowego żywienia, jej fundamenty nie są unikalne ani trudne do zastosowania w innych populacjach czy kulturach.

Oto kilka powodów, dlaczego jej zasady można łatwo zaadaptować:

LOKALNE PRODUKTY
Dieta kreteńska opiera się na lokalnych i sezonowych produktach. Każdy region ma dostęp do własnych zdrowych i świeżych składników, które można wykorzystać, aby tworzyć zrównoważone posiłki. Nie zapominajmy, więc o rodzimej kapuście, jarmużu, szczawiu, a nawet takich ziołach jak pokrzywa, mniszek lekarski czy kwiaty polne.

BIAŁKO ROŚLINNE
Zaraz po warzywach jest podstawowym składnikiem diety kreteńskiej. Dostarcza oprócz białka również węglowodanów złożonych, jest bogate w błonnik i witaminy z grupy B. Zapewnia sytość, normalizuje cholesterol, poziom glukozy i insuliny we krwi.

RYBY I OWOCE MORZA
Chociaż w Polsce mamy utrudniony dostęp do świeżo złowionych ryb morskich, możemy je zastąpić lokalnymi śledziami, które są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Doskonale sprawdzi się również makrela, tuńczyk czy łosoś, a te dostępne są w sklepach przez cały rok. Jeśli nie przepadasz za rybami spróbuj je przemycić do swojej diety w formie past, jako dodatek do zup czy w formie kotlecików. Ważne, aby 3 razy w tygodniu zagościły na Twoim stole.

SEZONOWOŚĆ
Dieta kreteńska opiera się na sezonowych warzywach i owocach. Warto więc korzystać z dobrodziejstw lokalnych produktów i włączać do diety sezonowe warzywa i owoce. Przed nami lato i jesień, a więc pory roku niezmiernie bogate w przepyszne truskawki, jagody, czarne porzeczki, jabłka, kapustę, kalafior czy fasolkę szparagową oraz wiele innych pyszności, z których powinniśmy czerpać garściami.

OGRANICZENIE PRZETWORZONEJ ŻYWNOŚCI
Jednym z fundamentów diety śródziemnomorskiej jest unikanie przetworzonych produktów spożywczych. To uniwersalna zasada, która może być stosowana w każdej diecie. Zrezygnuj z chipsów, słodzonych napoi, dużej ilości wędlin czy fast food-ów na rzecz świeżych warzyw, nabiału, świeżo pieczonego mięsa czy ryb.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Dieta śródziemnomorska to nie tylko jedzenie, ale także styl życia. Regularna aktywność fizyczna (Kreteńczycy całe dnie pracowali fizycznie), społeczność i relaks (pamiętajmy stres zabija) są równie ważne jak zdrowe odżywianie. Jedz regularnie posiłki z rodziną i przyjaciółmi nawet jeśli możesz sobie na to pozwolić tylko raz w tygodniu. Niech to będą uczty nie tylko dla podniebienia, ale i duszy.

Autor: mgr. Marlena Smyk-Ciumaszko – dietetyk kliniczny, psychodietetyk, dietetyk dziecięcy, dietetyk bariatryczny

Przypisy
  1. Kłosiewicz-Latoszek, L., Socha, P. (red.) (2017). Dieta śródziemnomorska: zdrowe odżywianie oparte na badaniach naukowych.
  2. Willet, W., Skerrett, P. (2010). Dieta zdrowa dla serca: Najnowsze badania i zalecenia.
  3. Kłosiewicz-Latoszek, L. (2015). Znaczenie kwasów omega-3 w profilaktyce chorób układu krążenia.
  4. Trichopoulou, A., Vasilopoulou, E., Georga, K., Soukara, S., Dilis, V. (2006). Traditional foods: Why and how to sustain them. Trends in Food Science & Technology, 17(9), 498-504.
  5. Rasiński, A., & Gacek, M. (2011). Wpływ diety śródziemnomorskiej na stan zdrowia człowieka. Przegląd Lekarski, 68(11), 791-795.
  6. Keys, A. (1970). Coronary heart disease in seven countries. Circulation, 41(4 Suppl), I-186.
  7. Białkowska, M., Jeznach-Steinhagen, A. (2015). Zasady diety śródziemnomorskiej i jej wpływ na zdrowie. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 21(2), 145-149.
  8. Jarosz, M. (2012). Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja.

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym/dietetycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu w tym zakresie decyduje lekarz i/lub dietetyk indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, po zapoznaniu się ze stanem pacjenta.