Gdy choruje tarczyca — z czym to się je?

Wszystkie porady, Żywienie w chorobie

Mały gruczoł, który wiele znaczy

Choroby tarczycy, takie jak choroba Hashimoto, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, mogą znacząco wpływać na funkcjonowanie organizmu człowieka, a właściwa dieta odgrywa w nich znaczącą rolę.

tarczyca

Dieta w chorobach tarczycy

Tarczyca to mały gruczoł wydzielniczy kształtem przypominający motyla. Położony w dolnej, przedniej części szyi odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu procesów metabolicznych organizmu, gdyż jej zasadniczą funkcją jest wydzielanie hormonów T3 (trójjodotyroniny) oraz T4 (tyroksyny). Stan równowagi funkcjonowania gruczołu określa się mianem eutyreozy, a wahania w produkcji hormonów mogą prowadzić do nadczynności lub niedoczynności tarczycy oraz szeregu innych chorób.

Niedoczynność i nadczynność tarczycy to stany, które mogą znacząco wpływać na funkcjonowanie innych organów w organizmie. Zrozumienie tych zależności może pomóc w diagnozie i skutecznym zarządzaniu problemami z tarczycą oraz zapobieganiu powikłaniom. Regularne monitorowanie funkcjonowania tarczycy i jej wpływu na inne organy jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

mózg

Również układ pokarmowy może „odczuwać” nasze problemy z tarczycą. Niedoczynność może prowadzić do spowolnienia perystaltyki jelit, a co za tym idzie powodować zaparcia oraz problemy z trawieniem. Natomiast nadczynność przyspiesza perystaltykę jelit, co może prowadzić do biegunek, a więc i do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych, a stąd już tylko krok do niedożywienia nawet przy prawidłowej masie ciała.



Najczęstsze choroby tarczycy

Nadczynność tarczycy

Objawy nadczynności tarczycy to:

Niedoczynność tarczycy

Do typowych objawów niedoczynności należą:

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na suplementacji hormonów tarczycy w celu zwiększenia ich poziomu we krwi. Regularne monitorowanie poziomu hormonów jest kluczowe, aby dostosować dawkę leków do indywidualnych potrzeb pacjenta.


Mało osób wie, że lewotyroksynę należy przyjmować na czczo, najlepiej minimum 30 minut a optymalnie godzinę przed spożyciem posiłku, ponieważ posiłki ograniczają jej wchłanianie.


Zapalenie tarczycy

Może mieć charakter ostry lub przewlekły, a także destrukcyjny (np. choroba de Quervaina) albo niedestrukcyjny. Etiologia stanów zapalnych obejmuje zarówno czynniki bakteryjne, wirusowe, jak i autoimmunologiczne.

Objawy, które mogą sugerować zapalenie tarczycy to:

  • ogólne osłabienie,
  • ból szyi,
  • problemy z przełykaniem,
  • problemy z koncentracją oraz utrzymaniem wagi ciała.

Bywają również zupełnie inne, w zależności od przyczyny powstania stanu zapalnego i jak widzimy, nie są specyficzne, co utrudnia diagnozowanie.

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (AZT)

Potocznie zwane Hashimoto to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która występuje głównie u kobiet, ale coraz częściej obserwujemy zachorowania u mężczyzn. Polega na zwalczaniu komórek gruczołu przez układ immunologiczny pacjenta, a zwłaszcza zwalczaniu TPO oraz białka TG.

Leczenie polega na łagodzeniu objawów i regulacji organizmu poprzez podawanie odpowiednio dobranych dawek hormonów. Nie mały wpływ na leczenie i jakość życia pacjenta z Hashimoto ma również dieta.

Nowotwory tarczycy

Mają często charakter złośliwy i wywodzą się z komórek pęcherzykowych lub komórek C. Nowotwór najczęściej rozpoznaje się u osób w wieku powyżej 40. roku życia i stanowi on zaledwie 1% wszystkich nowotworów złośliwych.

Początkowe objawy obejmują wykształcenie się guzka oraz zwiększenie obwodu szyi. Rozwój guza powoduje m.in. bóle szyi, chrypę, trudności z oddychaniem i połykaniem pokarmu. Diagnozę nowotworu przeprowadza endokrynolog po analizie wyników USG i biopsji.

Dieta w chorobach tarczycy

Oczywiste jest, że nowotworu nie wyleczymy dietą czy suplementami. Warto jednak pamiętać, że nieprawidłowa dieta może mieć ogromny wpływ na postępowanie takich chorób tarczycy jak Hashimoto czy niedoczynność.
Dbając o odpowiednio zbilansowaną dietę, możemy zatem poprawić jakość życia pacjentów oraz wspomóc leczenie farmakologiczne.

Produkty zalecane przy chorobach tarczycy:

  • jaja,
  • orzechy,
  • chude mięso,
  • ryby i owoce morza,
  • warzywa i owoce,
  • nasiona roślin strączkowych.

Produkty, które warto ograniczyć w chorobach tarczycy:

  • fast food,
  • słodycze i wyroby cukiernicze kupne
    (jeśli przygotujecie domowe wyroby z dobrych jakościowo składników to od czasu do czasu nie zaszkodzą, szczególnie jeśli będą spożyte z dobrze zbilansowanym posiłkiem),
  • alkohol,
  • woda z wysoką zawartością fluoru,
  • soja,
  • produkty glutenowe,
  • produkty nabiałowe,
  • żywność wysoko przetworzona np. wędliny, chipsy itp.
  • surowe warzywa kapustne.

Najczęściej występujące błędy dietetyczne

Restrykcyjna eliminacja wielu składników diety

  • Gluten — należy pamiętać, że nie ma jednoznacznych badań stwierdzających konieczność rezygnacji z glutenu w diecie. Jednakże w leczeniu Hashimoto ograniczenie jego spożycia może przynieść wymierne korzyści, gdyż u części pacjentów (od 3 do 43%) obserwuje się ustąpienie niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego.
  • Nabiał — u osób z chorobą Hashimoto nietolerancja cukru mlecznego, czyli laktozy może występować nawet 3-krotnie częściej niż u zdrowej populacji. Zatem spożycie nabiału może prowadzić do zwiększenia poziomu TSH, co wymaga zwiększenia dawek lewotyroksyny nawet o 30%. Badania pokazują, że eliminacja laktozy, w przypadku nietolerancji, może skutkować zmniejszeniem poziomu TSH bez konieczności modyfikacji dawki leku.
  • Soja – może podnosić TSH oraz zaburzać wchłanianie lewotyroksyny oraz jodu. Soję należy ograniczyć przy chorobach tarczycy, a jeśli już ją spożywamy to najlepiej minimum 4 godziny po przyjęciu dawki leku.
  • Warzywa kapustne, a wśród nich kapusta, kalafior, brokuł, brukselka, rzodkiewka, rzepa oraz jarmuż zawierają goitrogeny, czyli substancje, które mogą zaburzać wchłanianie jodu, wobec czego podobnie jak w przypadku soi, należy zachować umiar w ich spożyciu. Dobrze wiedzieć, szczególnie gdy jesteś miłośnikiem tych warzyw, że gotowanie bez przykrycia może zmniejszyć ilość goitrogenów nawet o 40%.

Pamiętaj !
Wszelkie restrykcje dietetyczne i wykluczenia należy ustalić z dietetykiem oraz lekarzem prowadzącym.


Zwiększone spożycie żywności przetworzonej

Skoro już rezygnujemy z wielu warzyw, glutenu i nabiału, to często rekompensujemy sobie ich brak, zamieniając je na łatwo dostępne produkty wysoko przetworzone. Słodycze bez glutenu to nadal słodycze, biały chleb bezglutenowy nie wnosi do naszego organizmu nic dobrego, a „jogurty” roślinne często zawierają mnóstwo tłuszczu, a mało białka i potrzebnych witamin. Należy pamiętać, że wysoko przetworzona żywność typu fast food, gotowe wyroby cukiernicze, słodycze oraz słodzone napoje mają działanie prozapalne dla naszego organizmu, dlatego należy je wyeliminować z naszej diety w pierwszej kolejności.

Nie oznacza to oczywiście całkowitej rezygnacji z „przyjemnego” jedzenia. Domowe ciasto z dobrej jakości składników raz na jakiś czas nie będzie żadnym grzechem, a na pewno pomoże wytrwać w utrzymaniu założeń diety.

Zbyt mała podaż białka

Białko stanowi kluczowy makroskładnik diety, obok tłuszczów i węglowodanów. Zalecane dzienne spożycie wynosi od 0,8 do 1 gram na kilogram masy ciała.

Niedobory białka mogą prowadzić do zaburzeń w produkcji hormonów tarczycy, takich jak T3 i T4. Jest to związane z niedostateczną ilością aminokwasu tyrozyny, który jest niezbędny do syntezy tych hormonów. Brak dostatecznej ilości białka w diecie będzie również powodował podwyższenie TSH.

Restrykcyjne diety redukcyjne

Szczególnie pacjenci z niedoczynnością tarczycy są narażeni na wypróbowywanie restrykcyjnych diet, ponieważ spowolniony metabolizm sprawia, że ich masa ciała wzrasta nawet przy prawidłowej podaży kalorycznej.

Zbyt niska podaż kilokalorii (czyli obniżenie o więcej niż 500-600 kcal od zapotrzebowania dziennego) będzie skutkowała spowolnieniem metabolizmu, niedostateczną ilością składników odżywczych, a co za tym idzie upośledzać może działanie tarczycy.

O co muszę zadbać w diecie?

  • Jod – składnik niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Jego brak może pogłębiać deficyt żelaza, selenu oraz retinolu, czyli aktywnej witaminy A. Dozwolone źródła jodu w diecie osób z niedoczynnością tarczycy to głównie: makrela, małże, dorsz, ostrygi, otręby, sól jodowana oraz wody mineralne. Nie należy rutynowo stosować suplementacji jodem, gdyż jego nadmiar w organizmie może prowadzić do efektu Wolffa-Chainkoffa, związanego z hamowaniem syntezy hormonów tarczycy.
  • Selen uczestniczy w przemianie tyroksyny do trijodotyroniny (T3). W diecie dobrymi źródłami są przede wszystkim: ryby, czosnek, grzyby oraz orzechy brazylijskie. W Polsce zapotrzebowanie na selen można pokryć przez spożycie produktów mięsnych, zbożowych i mlecznych.
  • Żelazo – jego obniżone stężenie jest odpowiedzialne za obniżenie T3, a podwyższenie TSH. Doskonałym źródłem żelaza są czerwone mięso, nasiona lnu, pestki dyni, otręby pszenne, mak, sezam, żółtka jaj oraz pistacje.
  • Cynk, który pochodzi przede wszystkim z: zarodków pszennych, nasion lnu, pestek dyni oraz produktów zbożowych pełnoziarnistych.
  • Kwasy tłuszczowe omega 3 – mają działanie przeciwzapalne, więc jeśli nie spożywamy tłustych ryb morskich trzy razy w tygodniu warto je suplementować.
  • Witamina D – zmniejsza stany zapalne tarczycy i może spowolnić proces niedoczynności tarczycy. Ilość przyjmowanych jednostek witaminy D powinna być ustalona z lekarzem na podstawie badania stężenia poziomu witaminy D w organizmie.
  • Witamina B12, której niedobór ma wpływ na wzrost przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TPO.
  • Przy nadczynności tarczycy bardzo ważna jest odpowiednia podaż kaloryczna zwiększona zależnie od nasilenia choroby od 15 do nawet 80% kcal na dobę. Ilość białka należy zwiększyć nawet do 2g na kilogram masy ciała.
  • Dbać należy również o podaż witamin antyoksydacyjnych A, E oraz C. Ich podaż w dobrze zbilansowanej diecie jest wystarczająca, ale wraz z lekarzem bądź dietetykiem można rozważyć ich suplementację.

Autor: mgr. Marlena Smyk-Ciumaszko – dietetyk kliniczny, psychodietetyk, dietetyk dziecięcy, dietetyk bariatryczny

Przypisy
  1. Ruchała M., Brzezia J., Bednarczuk M. “Choroby tarczycy”
  2. Glińska J. “Tarczyca – zdrowie i leczenie”
  3. Pearce E. “Update in lipid alterations in subclinical hypothyroidism”, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
  4. Cárdenas, M. G., et al. “Dietary factors in the modulation of inflammatory bowel disease activity”, Mediators of inflammation
  5. Miśkiewicz P., Kępczyńska-Nyk A., Bednarczuk T. “Coeliac disease in endocrine diseases of autoimmune origin”, Polish Journal of Endocrinology
  6. Pastusiak K., Michałowska J., Bogdański P. “Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy”, Forum Zaburzeń Metabolicznych
  7. Ratajczak A.E., Moszak M., Grzymisławski M. “Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto”

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym/dietetycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu w tym zakresie decyduje lekarz i/lub dietetyk indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, po zapoznaniu się ze stanem pacjenta.